Mitől rossz a BlackBerry

 

Mitől rossz a BlackBerry telefon?
Végre rászántam magam, hogy leírjam a tapasztalataim a BlackBerry telefonomról, ami leginkább negatív lesz. Én nem vagyok márkában fanatikus, lehet az számítástechnika, autó vagy zenei együttes, ami szar az szar, hiába adtak ki előtte valami jót, nem fogom elnézni nekik, hogy a következő meg egy szar.


Előzmény: 2012-ben vettem életemben először okostelefont (saját telefont), addig csak céges butatelefonjaim voltak. Az okostelefonomban utáltam a külső menügombokat, amibe legtöbbször csak véletlenül nyúltam bele, de utáltam magát a széléig érő érintőképernyőt is, amibe szintén véletlenül szoktam belenyúlkálni, volt olyan hogy egy vadkáros balesetnél levideóztam a vaddisznót mielőtt elvánszorgott, aztán bent a cégnél vettem észre, hogy 3 mp volt a videó, valahol belenyúltam a képernyőbe, és a felvétel leállt. Két évvel később a telefon belassult, memóriája megtellt (a semmitől, szerintem direkt csinálják a gyártók) és elhatároztam hogy a következő telefonom BlackBerry lesz, mert annak butatelefon kényelem, okostelefon tulajdonságok, és nekem pont ez kell.


BlackBerry Q5, ez is szar, csak máshogy szar. Zölddel emelem ki a pozitív, és pirossal a negatív tulajdonságait, kezdem a pozitívokkal, nehogy azt mondjátok hogy fikátor vagyok.


Pozitívum: a telefont elmarkolhatom a billentyüzeténél, pont mint a régi butatelefont, nem számít hogy a gomboknál fogom, fotózásnál különösen kényelmes, ellentétben az androidos telefonommal, ahol szigorúan csak a telefon élét foghattam.


Pozitívum: fényképezhetek és videózhatok álló telefonnal, a felvétel fekvő lesz, nem kell elfordítani a telefont, mint az androidos telefonok esetében, nincs értelmetlen álló videó sem.


Pozitívum: windows-hoz hasonló tálcaikon menü van a futó applikációknak (task menü), futhat sok program, én választhatom ki, hogy melyik legyen nagyképernyőn, ami nincs a tálcán, az nem fut, nincs rejtett program, nincs olyan kérdés, hogy már megint mitől merül a telefonom.


Pozitívum: kereséshez egyszerűen elkezdem írni a semmibe a program nevét, vagy a hívandó fél nevét, máris ott a találat, nem kell külön a keresés menübe lépnem.


Pozitívum: a telefon szép, olyan mint egy ékszer, a minden telefonmárkát lefikázó kollégák is elhallgatnak, mikor a milyen telefonod van kérdésre azt mondom hogy BlackBerry.


Negatívum: A telefon [bekapcsoló-ébresztő-altató] gombja a házba van süllyesztve, egyszerűen lehetetlenség megnyomni, az ember kinyomja a telefont a markából, mire benyomódik a gomb. Ezt úgy elbaszták amennyire egy bekapcsoló gombot elbaszni lehet, az ember legszívesebben földhöz vágná a tizedik gombnyomás után.


Negatívum: Hangerő gomb. Ez viszont kiáll a telefonból, könnyen megnyomódik, és az ember mást sem csinál vele, csak véletlenül nyomogatja ami eszméletlenül idegesítő tud lenni. Ez amúgy minden telefontípusra igaz, a fasznak kell a telefon oldalára hangerő gomb, egyszer beállítaná az ember, oszt' jónapot. A hangerő gomb ellentétes oldalán van az usb csatlakozó, na azt mire bedugom, arra elnyomogattam a hangerőt. Kibaszott idegesítő.


Negatívum: a telefonon nem futhat a háttérben észrevétlenül telepített program, ami még jó is lenne, mert itt nincs olyan mint az androidnál, hogy rejtett programok lezabálják az akkumulátort meg azt tesznek amit akarnak, de ott vannak akadékban a task menüben, és például egy call-recorder programot kerüldözhetek hónapokon keresztül, vagy egy futáskövető sport-trackert bezárhatok tök véletlenül a tizedik kilométer után. Hiányzik belőle az, hogy az ilyen programokat legalább tudjam zárolni, vagy egy másik rejtett task menübe átrakni.


Negatívum: a fényképezőn beég a kép, ha egyszerre van jelen az erős fény és a sötét előtér, hiába van a célkerszt a sötét részen, akkor is használhatatlan lesz a kép. Például egy épülő kilátót egyszerűen képtelen voltam lefényképezni, pedig erre egy gagyi fényképezőgép is képes lenne.


Negatívum: a szoftverválaszték... BlackBerry gúnyolódás célpontja szokott lenni, hogy nincs hozzá húsz értelmes program. Sosem gondoltam, hogy ez így szó szerint igaz! Egy értelmes videó lejátszó program van hozzá ami bármilyen videót lejátszik, annak is átláthatatlan a fájlkezelője, az ember nem tudja hogy az a mappa most a telefonon van, vagy a memóriakártyán, ömlesztve van minden. Két használható navigáció, egy GPS teszter, egy zenelejátszó, pár sport-tracker, egész sok térkép amin megnézheted hogy hol vagy és ennyi. Nincs például értékelhető wifi-kereső alkalmazás.


Negatívum: Játékok. A telefon nem alkalmas játékra, túl kicsi ehhez a képernyő, és hiába van a BlackBerryn egy rahedli gomb, nem használhatók a gombok játékkonzolnak, a játékok többsége amúgy is androidról jött, tehát azért nem. Amúgy elképesztő minőségű játékok is vannak hozzá, de szerintem inkább táblagéphez és 5-6 colos telefonhoz találták ki, nem pedig egy 5.5 x 5.5 cm-es képernyőhöz.


Negatívum: Androidos programok. Ez a lehetőség jó is meg nem is. Egyszerű programok elfutnak rajta, de ha már google szolgáltatásokat is igénybe vesz a program, akkor nem fut, vagy hiányzik a programból bizonyos részek. Például a Runtastic sport trackerben nem jelenik meg a térkép, pont a lényeg.


Negatívum: Írás. Igen jól olvastad az írás, a BlackBerry erőssége a fizikai gombok, hipp-hopp begépelsz egy mondatot, míg az androidos kolléga csak az első szónál tart. De ezt ne higgye el senki! A mutatvány az ékezetes betűkön bukik, méghozzá kétszeresen. Először is le kell nyomni és nyomva tartani a magánhangzót 1mp-ig, ami rohadt sok, ha egy szóban van három ékezetes betű, akkor három másodpercig betűre vársz, ha egy mondatban 15 ékezetes betű van, akkor az szívás. Kivártad az 1 mp-et, feljön képernyőre a magánhangzó ékezetes betűi, de nem ám akárhogy! Egy rahedli ékezetes betű. Hiába van az "a" betűnek mindössze egy ékezete, hiába van a telefon nyelve magyarra állítva, az "a" betűnek 7 ékezetes variánsa jelenik meg, aztán az ember egy pillanatra belezavarodik, hogy az á-nak most jobbról vagy balról van az ékezete, ez mind idő, és az "o" betű ékezeteiről még nem is esett szó. Szóval írsz egy szavat vagy mondatot ahol sorba jönnek az ékezetes betűk, és a tizedik után tele van a faszod az egésszel.


Negatívum: BBM. Azt mondják milyen frankó dolog, csak éppen fogalmam nincs hogyan működik. Nincs BlackBerry-je senkinek, nem tudom megkérdezni senkitől, éppen ezért nem tudok ismerősöket sem keresni, és a dolog nem úgy működik mint az IRC, hogy válogatok a különböző témájú szobák között és az egyikbe belépek, szóval a fasz tudja hogyan működik.


Negatívum: Priority Hub, Értesítések. Valami hülyeség menü aminek képtelen vagyok rájönni az értelmére, ha a priority-t veszem elsőre, akkor azt gondolnám, hogy itt beállíthatom a prioritását valaminek, hogy például a haver hívása ne csöngjön ki éjszaka közepén, vagy ne értesítsen ha egy bizonyos email címről jön üzenet, vagy mittudomén az ember ilyesmire gondol, de semmi ilyen nincs, egyszerűen értelmetlen az egész priority hub menü. Értelmetlen az értesítések menü is, meg a hub kezelése menü, megjelenítési műveletek menü, szóval nem is értem hogy ezeket mi a fasznak rakták bele, vagy mi a faszra valók.


Negatívum: Internetezés. Megint csak túl kicsi a képernyő, beírásnál megint csak azok a kibaszott ékezetes karakterek, és a böngésző néha a mobilos weblapot hívja le, néha meg az asztali verziót. Egy asztali verziós Index.hu főoldal 7MB, ez tökre nem mindegy egy 100MB-os mobilinternetnél, hogy azt, vagy a mobilos verziót tölti be a böngésző ( m.index.hu csak párszáz KB). A böngésző azonosítását beállítani nem lehet.


Negatívum: a telefonálás programból csak kepesztéssel tudok kilépni, pedig ott nem így kellene működnie hanem úgy mint a hub-ok almenüiben. Hogy értse olyan is aki nem BlackBerry-s, szóval telefonáláshoz lenyomom a telefonkagyló ikont, bejön a telefonálás képernyő. Mikor ebből ki akarok lépni, akkor az ujjamat felhúzom a képernyő aljától, a főképernyő ekkor kicsivé válik és megjelenik a tálca ahol a futó programok vannak, és a programunk is egy tálcaikon lesz, amit külön be kell zárni és/vagy visszalépni az alapmenübe, míg a hubok ahol mondjuk az email is van, csak felhúzom a képernyőn az ujjamat, és vissza jön az induló menü (alapmenü)


Negatívum: Lehúzás. A BlackBerry júzereket egyszerre nézik pénzeszsáknak és idiótának. A programozó ír valami szart és pénzért adja. Hiába van ott a véleményekben hogy szar-szar-szar, akkor is pénzért adja. Megveszek pénzért egy videólejátszót, aztán kiderül hogy csak azt a videót tudja lejátszani amit a telefon készített. És akkor most hova reklamáljak? A paypal-nak emailben hibátlan angollal? Inkább hagyom az egészet. És elment így már 30 euróm minimum. Androidos programot is leszedem de előtte fizetek, majd kiderül, hogy el sem indul. És számtalan ilyen van, a BB World fele-háromnegyede ilyen.


Pozitívum: vannak hibátlan funkciói is, ilyen az GPS, NFC, Bluetooth, Miracast (ami a telefon képét kiküldi a TV-re), illetve a számítógép-telefon szinkronizáláshoz nem kell USB kábel hanem a wifi routert használja de azt olyan profi módon, hogy neked ott semmit nem kell tudni, elindítod a számítógépes programot, a telefonoddal semmit nem kell csinálni, maradhat a zsebedben, és átmennek a képek-videók. Pozitívum, hogy használhatsz PayPal-t ami egy biztonságos fizetőeszköz, nemúgy mint az androidos Google Wallet ahol meg kell adnod a bankkártyád adatait, és akkor egy szaros jelszó fogja védeni a bankszámlád.


Pozitívum: a BlackBerry telefon távoli követése, mert a Blackberry operációs rendszernek része a telefon távoli lekérdezése, ezt nem lehet kikapcsolni (csak jelszóval), még úgy sem lehet deaktiválni, ha újra telepíted az operációs rendszert. Távoli pozició lekérdezése, távoli megcsörgetés, távoli zárolás, távoli adattörlés.


Végszó: Szóval ezt a telefont is kockák programozták, olyan emberek akiknek a problémája távol áll a hétköznapi emberek problémáitól és szokásaitól. Lehet azt mondani, hogy a telefon minden funkciójat elbaszták, mintha azt szerették volna elérni, hogy semmi ne menjen pikk-pakk, hanem mindennel szenvedjenek meg, semmi ne legyen egyszerű, és a felhasználói élményt is a felidegesítésre érthették. De nem jobb a helyzet a mai butatelefonokkal sem. Egy átlagos butatelefont is úgy el tudnak baszni, hogy az már nem elbaszás, hanem elkúrás, a menüjüket is a labirintus ihlette, és képtelenek felfogni, hogy a célközönség pont azért vesz butatelefont, mert hülye a technikához. Muternak is vettem egy "nagyitelefont" de az egyszerűen átláthatatlan, buta logikátlan, ott olyan van, hogy a telefonkönyv lista két sor!!! Érted? Kettő! Az egyik sor kék, a másik sor zöld, és akkor most döntse el az ember, hogy a kék vagy a zöld sor a kijelölt elem. Izomból szájba tudnám rugni azt a böszmét, aki azt a telefont megalkotta.